Konya Uzman Psikolog

İNATÇI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ VE ANNE BABALARA FAYDALI ÖNERİLER

YOĞUN ÖFKE NÖBETLERİ 

Birçok çocukta öfke nöbetlerinde rastlansa da inatçı çocuklarda bu öfke nöbetleri oldukça yoğundur ve uzun süre etkisi sürer. Çocuklar öfkelerini ayak direyerek, kendilerini yerlere atarak ve çığlıklarla ifade ederler.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuza, onu ve öfkesini anladığınızı söyleyin. Öfkesinin sebebini açıklayabilmesi ve kendini ifade edebilmesi için yol gösterin. 

SABIRSIZLIK

İnatçı çocuklar, her şeyin her zaman tam istedikleri zamanda ve şekilde olmasını isterler. Beklemeyi, ertelemeyi sevmez. Sabırsız davranışları ile anne babalarının sabırlarının sınırlarını da test ederler.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Beklemeyi öğretmek için yapılabilecek en uygun şey, çocuğunuza kendini oyalaması için beceriler kazandırmaktır. Bunun için ona beklerken yapabileceği şeyler önerin. Gerekirse önceden oyalanabileceği uğraşları hazırlayın.

DİKKATSİZLİK

İnatçı çocuklar, birçok konuda dik başlılık yaparak, anne babalarının haklı uyarılarına karşı da aldırmaz davranışlar gösterebilirler. Uyarıları duymazdan gelerek maalesef kendilerini tehlikeye atmaları mümkündür. 

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuz, uyarılarınıza kulak asmıyor ve hayatını, sağlığını tehlikeye atıyorsa hızlıca harekete geçin ve çocuğunuza başına gelebilecekleri anlayacağı basit bir dil ve net bir ifade ile anlatın. Eğer sizi dinlememeye devam ediyorsa, tehlikeli alandan uzaklaştırın.  Kararınızda tutarlı olarak ciddiyetinizi kavramasını sağlayın.

Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya

Randevu için arayın: 0 332 321 00 03

#Çarşamba #konya #psikonterapi #İnatçıÇocuk #çocukpsikolojisi #konyapedagog #pedagog #oyun #çocukyetiştirme #psikolojikdanışmanlık #psikolojikdestek #çocukanne #anne #baba #ebeveyn #annebaba #pedagogtavsiyesi #psikon #pozitif #pozitifpaylaşım #okulöncesietkinlik #türkiye #kişiselgelişim #mutluluk #gününsözü #anlamlısözler #anlamlisozler #sözler